Dozowanie środka pianotwórczego
Każdy z omawianych samochodów ma możliwość wytwarzania piany gaśniczej z przygotowanego wodnego roztworu środka pianotwórczego. Do przygotowania roztworu o odpowiedniej wartości stężenia środka pianotwórczego w samochodach GCBA 6/32 typu 004 i GBA2,5/16 typu 005 służą dozowniki środka pianotwórczego.
W samochodach GBA 2,5/16 typu 005 zastosowano jeden , natomiast w samochodach GCBA 6/32 typu 004 dwa identyczne dozowniki środka pianotwórczego. Są to samoczynne dozowniku typu RVMA 200 austriackiej firmy Rosenbauer. Każdy z nich zapewnia automatyczne dozowanie środka pianotwórczego , zależne od wydajności wodnej autopompy w zakresie od 400 do 3200 l/min , w przedziale od 3 do 7% w zależności od ustawienia położenia dźwigni dozownika.
Na rysunku 13 przedstawiono schematycznie samoczynny dozownik środka pianotwórczego zastosowany w samochodzie GBA 2,5/16 typu 005. Głównymi elementami są :
inżektor 1 , przepustnica na wolnym kolektorze tłocznym 2 , przepustnica na rurociągu przeprowadzającym środek pianotwórczy 3 , układ dźwigni 4 , 5 i sprężyna powrotna 6. Działanie urządzenia następuje z chwilą otwarcia kurka 7 dopływu wody do mieszacza i kurka 8 dopływu środka pianotwórczego. Woda tłoczona przez autopompę dopływa rurociągiem tłocznym 9 do inżektora 1. Wytworzone w inżektorze podciśnienie zasysa środek pianotwórczy ze zbiornika poprzez rurociąg doprowadzający 10. Zasysany przez inżektor środek pianotwórczy , odpowiednio zmieszany z wodą , rurociągiem 11 dopływa do kolektora ssawnego autopompy i poddawany jest następnie do pozostałych podzespołów instalacji.
Precyzyjne dozowanie środka pianotwórczego zapewniają wbudowane w układ dwie przepustnice. odpowiednio do wydajności tłocznej wody otwiera się przepustnica 2.
Przez układ dźwigni 4 , 5 proporcjonalnie do wielkości otwarcia przepustnicy 2 otwiera się na rurociągu środka pianotwórczego przepustnica 3. Układ taki zapewnia , proporcjonalnie do przepływającej ilości wody , dawkowanie ilości środka pianotwórczego. Przy każdej zmianie wydajności wodnej następuje samoczynny ruch przepustnicy 2 , a z nią przez układ dźwigni5 , 4 i przepustnicy 3. Zapewnia to utrzymanie założonego stężenia pianotwórczego przy każdej wydajności. Żądaną wartość stężenia dla danego środka pianotwórczego nastawia się jednorazowo przez zmianę zamocowania końca cięgna 4 w podłużnym otworze dźwigni 5 sterującej przepustnicą 2 , np. dla syntetycznego środka pianotwórczego Deteor 1000 koniec cięgna należy ustawić w położeniu „min” , a dla proteinowego Spumogen M w położeniu „max”.