Drabina D 10 W
Jest wśród drabin przenośnych sprzętem umożliwiającym najszersze wykorzystanie, dlatego też stanowi wyposażenie podstawowe wielu samochodów pożarniczych. Składa się z dwóch rozsuwających się przęseł, które po rozsunięciu dają łączną długość 10 metrów. Dziesięciometrowy zasięg pozwala na działania na wysokości drugiego piętra. W warunkach wiejskich jest to wysokość w zasadzie w pełni wystarczająca. Drabina może być stosowana jako przystawna lub jako wolno stojąca.
Rozsunięcie przęseł w pozycji opartej o ścianę ułatwiają obrotowe kółka umieszczone w górnej części górnego przęsła. Ustawienie w pozycji wolno stojącej umożliwiają dwa drążki podporowe przymocowane do bocznic drabiny. Wysunięte przęsło zabezpieczone jest przed zsunięciem się przez zapadki, a także dodatkowo za pomocą liny wyciągowej przykazanej do szczebla drabiny. Zapadki zabezpieczają przęsło przy kącie nachylenia drabiny 60-90 stopni. Jest to zakres kątów przewidzianych do pracy na drabinie. Stanowisko gaśnicze można tworzyć na drabinie D 10 W również przy ustawieniu wolno stojącym. Prądownik winien być jednak w takim przypadku zabezpieczony za pomocą zatrzaśnika przypiętego do szczebla. Do szczebla powinien być także przypięty podpinką wąż gaśniczy. Straże pożarne, na wyposażeniu których znajdują się drabiny D 10 W powinny pamiętać o przeprowadzaniu okresowych prób wytrzymałościowych na obciążenie. Wykonywać należy cztery próby określone normami sprawdzające wytrzymałość bocznic, szczebli i drążków. Jeżeli podczas prób którykolwiek wynik okaże się negatywny, drabiny należy wycofać z użycia.
Mimo dużych możliwości wykorzystania nie wszystkie OSP mają warunki, by posiadać i stosować drabiny D 10 W. Jej duże rozmiary wymagają odpowiedniego pojazdu do przewożenia. Służyć mogą do tego celu samochody co najmniej średnie i w dodatku wyposażone w odpowiednie uchwyty do mocowania drabiny. Pewnym kłopotem jest także ciężar drabiny (72 kg) i wymagana czteroosobowa obsługa.