Drabiny mechaniczne i podnośniki
Na wyposażeniu jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP, a więc w miastach, gdzie występują budynki kilkukondygnacyjne, znajdują się samochodowe drabiny pożarnicze i podnośniki hydrauliczne.
Drabiny określa się standardową, maksymalną wysokością pracy: 30 m, 37 m, 44 m i 50 m. Takie też wielkości bierze się pod uwagę przy oznaczeniu rodzaju drabiny. Drabiny wyposażone są w kosze lub windy mocowane do wierzchołka najwyższego przesta. Kosze generalnie stosuje się przy drabinach o mniejszym zasięgu, windy zaś, gdy wysuw drabiny przekracza 40 m. Zastosowanie wind ułatwia ratowanie za pomocą drabin osób niepełnosprawnych lub rannych.
Obok drabin samochodowych ważną rolę wypełniają podnośniki hydrauliczne. Wprawdzie wysokość ich działania jest mniejsza niż drabin (stosowane są w Polsce przede wszystkim podnośniki o zasięgu 18 m, 20 m i 30 m), ale mają wiele zalet, które pozwalają im konkurować z drabinami.
Porównując podnośniki z drabinami warto wskazać następujące zalety:
– Mają stałą linię gaśniczą, która nie wymaga ciągnięcia do góry węży gaśniczych,
– Wyposażone są w sztywniejsze ramiona, co powoduje, że bezpieczniejsza jest praca w koszu przy silnym wietrze.
– Znacznie większy jest udźwig kosza.
– W obwodzie kosza możliwe jest zainstalowanie zraszaczy, dzięki którym praca przy wysokich temperaturach jest bezpieczniejsza.
Analizując możliwości wykorzystania drabin samochodowych i podnośników hydraulicznych warto zwrócić uwagę, że urządzenia te pozwalają na w miarę bezpieczną pracę na dużych wysokościach. Pozwalają też na ratowanie ludzi w warunkach, w jakich żaden inny sprzęt nie byłby skuteczny. Problemem jednak może być ustawienie we właściwym miejscu pojazdu, na którym znajduje się drabina lub podnośnik, by móc wysunąć kosz do właściwego miejsca.