2 sty

Setne urodziny pułkownika pożarnictwa Władysława Pilawskiego

Nestor Polskiego Pożarnictwa przyszedł na świat 29 grudnia 1913 roku w Czarnkowie (woj. wielkopolskie). W 1934 r. wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w rodzinnej miejscowości. Po ukończonych kursach przygotowawczych, m.in. na mechanika motopomp, w 1935 r. został powiatowym instruktorem pożarnictwa w Rawiczu i Krotoszynie. W kwietniu 1939 r. rozpoczął pracę w Okręgu Wojewódzkim Związku Straży Pożarnych w Poznaniu. Ukończył też wówczas kurs z zakresu techniki pożarniczej i odbył praktyki w zakładach Lilpop, Rau i Lowenstein w Warszawie produkujących motopompy pożarnicze „Syrena”.

W 1939r. uczestniczył w kampanii wrześniowej w stopniu podporucznika w 55. Pułku Piechoty „Leszno”. W okresie wojennym pracował w jednostkach ochrony przeciwpożarowej w Warszawie, Lublinie i Krakowie. Jednocześnie działał w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej. W czasie pobytu w Lublinie kierował Strażackim Ruchem Oporu „Skała”.

Po zakończeniu II wojny światowej Władysław Pilawski objął stanowisko Komendanta Zawodowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Zajmował się organizacją ochrony przeciwpożarowej m.in. poprzez odbudowę zniszczonych i budowę nowych budynków straży. W 1950 r. został przeniesiony do  Komendy Głównej Straży Pożarnych w Warszawie i zajął się nową organizacją ochrony przeciwpożarowej w związku ze zmianami administracyjnymi państwa. W 1953 r. był dwukrotnie aresztowany i przesłuchiwany przez służbę bezpieczeństwa. W skutek odmowy współpracy został zwolniony ze służby w 1954 r. W latach 1954-1956r pracował w Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego w Warszawie. W 1957 r. został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Głównego Straży Pożarnych, gdzie zajmował się głównie rozwojem techniki pożarniczej. Aktywnie uczestniczył  w międzynarodowej organizacji pożarniczej CTIF, za co otrzymał zagraniczne odznaczenia m.in. Francji, Włoch, Austrii.

Po 22 latach służby, w roku 1979 przeszedł na emeryturę. Wówczas zajął się dokumentowaniem historii polskiego pożarnictwa oraz historii rodzinnych stron, co czyni do dnia dzisiejszego. Za swoje zasługi otrzymał wiele odznaczeń krajowych i zagranicznych. W 1988 r. został wpisany do Honorowej Księgi dla Zasłużonych dla Ochrony Przeciwpożarowej. W 1993 został odznaczony Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego za wybitne zasługi dla ochrony przeciwpożarowej i za działalność dokumentującą historię polskiego pożarnictwa. W 2011 r. otrzymał okolicznościowy medal Witolda Celichowskiego za wybitne zasługi dla rozwoju pożarnictwa, przyznawany szczególnie zasłużonym Wielkopolanom. Mimo swojego wieku Władysław Pilawski jest bardzo aktywny i chętnie dzieli się swoją wiedzą.

 

Źródło: czarnkow.pl, kmpsp.poznan.pl

komentarze

Comments are closed.